Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies - Polityka prywatności

.

Skitour - sport dla wytrwałych

Pasjonaci aktywności fizycznej jaką jest skitour, często określają ten rodzaj dyscypliny sportowej, jako powrót do korzeni narciarstwa. Czym właściwie jest ten sport? Najprościej mówiąc stanowi połączenie turystyki zimowej i alpinizmu z (często ekstremalnym) narciarstwem zjazdowym. Ten rodzaj aktywności był często spotykany, jeszcze zanim wyciągi stały się podstawowym elementem zimowych kurortów, a zjeżdżanie ze stoków nie było aż tak bardzo popularne.

Miłośnicy górskich krajobrazów praktykowali zdobywanie szczytów mało uczęszczanymi szlakami, łącząc długą wspinaczkę ze zjazdem po „dziewiczym” i nieprzygotowanym do tego typu aktywności terenie. Również dziś górska turystyka narciarska, jaką jest skitour, kojarzy się przede wszystkim z nieograniczoną przestrzenią i wolnością, a także obcowaniem z dziką przyrodą. Nic więc dziwnego, że powstało kilka różnych form tej dyscypliny sportowej, takich jak choćby wymagający skialpinizm, uprawiany na czas skirunning czy szybki freeride-touring.

Jaki sprzęt wybrać?

Skitour to rodzaj aktywności fizycznej, która rozgrywa się w scenerii zimowej, a więc często w trudnych i nieprzewidywalnych warunkach. W związku z tym wymaga od osób uprawiających ten sport, odpowiedniego przygotowania oraz wyposażenia w specjalistyczny sprzęt skiturowy. Zatem co dokładnie powinno znaleźć się w podstawowym wyposażeniu osoby, praktykującej ten rodzaj narciarstwa?

  • foki - swoją nazwę zaczerpnęły od zwierząt, których skórę wykorzystywano pierwotnie, mocując ją do nart, aby móc podchodzić pod bardziej strome zbocza. Obecnie do produkcji fok nie używa się już skóry zwierzęcej, lecz przeważnie materiału pokrytego włosiem, który umożliwia wspinaczkę, zapobiegając ślizganiu się.
  • narty - tak naprawdę na samym początku przygody z tą aktywnością, powinny wystarczyć tradycyjne modele, którymi aktualnie dysponujemy. Jednak jeżeli zdecydujemy się związać na dłużej z tą dyscypliną sportową, warto zainwestować w sprzęt, który jest jej dedykowany. W tym wypadku można zdecydować się na lekkie narty skiturowe (np. marki Atomic Backland) bądź modele dedykowane freeride’owi - cechujące się z kolei mocną konstrukcją. Dobrym pomysłem, umożliwiającym sprawdzenie sprzętu przed jego zakupem, jest skorzystanie z usług, jakie ma do zaoferowania wypożyczalnia nart skiturowych.
  • buty - ze względu na pokonywaną w nich trasę, powinny zapewniać przede wszystkim dużą wygodę noszenia. W związku z tym specjalistyczne buty skiturowe cechują się zdecydowanie większą miękkością, w porównaniu do klasycznych butów narciarskich.
  • wiązania - ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie stopie możliwie największej swobody ruchu - zarówno podczas podejścia na szczyt, jak i późniejszego zjazdu. Wiązania skiturowe powinny umożliwiać uwalnianie pięty podczas wspinaczki oraz zablokowanie stopy na czas zjazdu.
  • kijki - idealnie sprawdzają się modele teleskopowe, które można swobodnie regulować, a więc w zależności od aktualnych potrzeb - skracać bądź wydłużać. Dodatkowym atutem sprzętu teleskopowego, jest także jego lekkość i duża wytrzymałość.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Kto raz spróbował skituringu wie, że jest to rodzaj aktywności, która naprawdę potrafi uzależnić. Korzystanie z uroków zimowej scenerii, poczucie wolności oraz dawka adrenaliny sprawiają, że ten sport znajduje coraz więcej zwolenników - w szczególności wśród osób, które szukają alternatywy dla klasycznych zjazdów z ośnieżonych stoków.

Nie należy jednak zapominać, że poruszanie się po mało uczęszczanych szlakach, brak doświadczenia lub odpowiedniego przygotowania oraz sprzętu, a także nieprzemyślany wybór trasy zjazdowej, może stanowić bardzo duże zagrożenie. Warto pomyśleć o tych kwestiach, tak aby wspinaczka po ośnieżonych zboczach gór oraz późniejszy zjazd ze szczytu stały się przeżyciem, do którego będziemy wracać z przyjemnością.